Mi is az a mandala?

Egyszer olvastam valahol egy nagyon találó és eddig a legszebb megfogalmazást a mandalákról, aminek a lényege az volt, hogy a mandala egy képbe foglalt ima, vagy egy fohász vizuális megvalósítása.

Néprajzi adatok szerint a mandala valódi jelentése az őskori "mandalákra " - ( körbe zárt pont, vagy kereszt ábra (körkereszt ) -vezethető vissza, amik világmodellek voltak. Tehát a mandala valójában egy ősi VILÁGMODELL. Maga a mandala szó, az ősi indiai szanszkrit nyelvből maradt fenn, és innen terjedt el. Jelentése kör, körszelet, körív, korong. De a szógyök az emberi elmére is utal , a man-manas ( az elme teremtő ereje ) " Így ha összerakjuk a darabkákat, akkkor a megfelelő válasz, a " teremtő kör " lenne, vagy a teremtés köre ( tehát világmodell) A világmodellek közepén mindig az Isten/ Teremtő valamilyen jelképe található. A sarkokon, vagy az oldalfelezőkön ( kereszt, vagy x irány) az égbe vezető út jelenik meg, amit a tejút, égig érő fa, vagy világoszlop jelképez, illetve ezek különböző szimbólumai.

A mandala eredetileg egy egyetemes ősi szakrális jelkép. Kontinenseken átívelő, rengeteg kulúrában megtalálható évezredek óta az ősembertől kezdve a mai időkig. Minden mandala egyedi és megismételhetetlen, formavilága kultúránként más és más, mégis ugyanaz a hatás érhető el vele. A mandalák hidat képeznek az anyagi és szellemi világ, illetve magasabb dimenziók között.

A mandalák kiválóan alkalmasak arra, hogy az ősi tudást; a szakrális geometriát, az évezredes jelképeket, mágikus szimbólumokat - megfelelő módon felhasználva - tömörítsék és ezeket az energiákat a mai korban újra aktiválják. Ennek a titkos tudásnak a darabkái, részei mind mind összefüggnek egymással, és egy egységes egészet alkotnak, és egy mára elfeledett magasabb szintű tanítást/tudást képviselnek. Ide tartoznak a "régi" vésett, karcolt, rovott ábrák- írás rendszerek is, melyek azzal a céllal jöttek létre, megalapozzák az emberiség szellemi és közösségi fejlődését, lehetőséget biztosítva arra is, hogy a közben megszerzetett tudást tovább örökíthessék. Úgy tartják, ha leülünk egy mandalával szemben és lecsendesítjük elménket, a középpontra koncentrálunk, magasabb tudatállapotba kerülünk, és kitárja kapuit egy eddig soha nem érzékelt világ. Felerősíti az energiákat körülöttünk, illetve bennünk is. A mandalák erőteljes tisztító hatásuk révén, harmonizálják a teret, otthonunk békéssé, nyugodttá, harmonikussá válik. Szeretteinkre is közvetlen hatással vannak, de még a környezetünkben élő állatokra és növényekre is. Jelképezi az egész univerzumot, az élet körforgását, a harmóniát, gyarapodást mind mind magában rejti. Misztikus szimbólumaival nem csak elvarázsol, hanem ezeken keresztül értékes energiákat, mágikus erőt szabadít fel az univerzumból.

A mandala formailag két fő típusa a kör, és négyzet (néha téglalap) .A kör mindig is mágikus védelmi szimbólum volt. Már az őseink is körbekerítették lakóhelyüket, kultikus területeiket. A védikus gondolkodás szerint, minden kijelölt körbekerített, épített, vagy körberajzolt területen energiamező keletkezik. Maga a végtelenség a folyamatos megújjulás, és a kiteljesedés jelképe.

A másik a négyzet, ami a legharmónikusabb forma. A körhöz hasonlóan szintén térzáró tulajdonsággal rendelkezik. Képes az idő és más dimenziók síkjára is hatni, "lezárni", ezáltal különböző mágikus védelmek létrehozására használják. " Csúcsai" a négy égtáj irányába nyitottak, de mindig a középpontból indulnak, ezáltal ki is tud áramolni az energia, ha azt szeretnénk. Míg a kör észleléséhez egyetlen pillanat szükséges csak, addig a négyzetnél - a sarkak miatt- négy. A négyzet sarkait különböző módokon olvashatjuk végig. Ebből kifolyólag a Tér, a Mozgás ( idő) , a Változtatás és a Választás lehetőségeinek megidézője.

A nyugati kultúrában először Carl Gustav Jung kezdte használni, és terjesztette el a mandalákat, * ( újra) * - úgy tekintett rájuk, mint az egyén egység felé törekvésének, növekedésének, fejlődésének szimbólumát. A mandalákat az emberi psziché felfedezésére alkalmas eszközének tekintette. Jung szerint a mandala segít kiegyensúlyozni a psziché rendellenességeit azáltal, hogy az egyszerű és szabályos minták a mandala központjához vezetnek, amihez minden kapcsolódik. Szerinte ez a természet öngyógyító erejének megnyilvánulása, ami nem a tudatos tartományból, hanem az intuícióból, belső impulzusokból származik. Ezért is lehet jelen a mandala annyi kultúrában - a kollektív tudattalanból származik, magyarázta Jung. Ebben a középponti állapotban minden ellentét és dualitás feloldódott, a kozmosz és a személy eggyé vált.

A mandala szerinte olyan, mint egy sablon az elme számára, egy minta a rendre és a békére, ami a problémák, félelmek, szenvedélyek és egyéb pszichés elemek káoszából, mint egy változatlan középpont, kiemelkedik. Személyes mandalánk segítségével megismerhetjük legbensőbb énünket, felismerhetjük életfeladatunkat, kitűzhetjük céljainkat, és fókuszálhatjuk energiánkat.

Arra, hogy személyes mandalára tegyünk szert, több módszer létezik, az egyik, hogy saját magunk készítjük el, vagy vásárolunk egyet. Sokszor történik meg , hogy egy mandala " gazdát" választ magának. Azonnal érezzük, hogy EZ AZ! Szükségünk van rá. Ezzel kezdetét veszi egy varázslatos spirituális utazás az életünkben. Mandalát sokféleképpen választhatunk, hallgathatunk az előbb említett intuícióra, de akár, forma, szimbólum rendszer, vagy szín alapján is, amik ismét külön jelentéssel bírnak.

Felhasznált irodalom;

Zobor László; Az ősminták ereje

Magyar Néprajzi Lexikon

Bodnár Erika: A magyar ház mágikus titkai

Magyar Adorján: Az Ősműveltség

Klement Kornél cserkésztiszt: Faragókönyv cserkészeknek

Adele Nozedar : The Element Encyclopedia of Secret Signs and Symbols
The Ultimate A-Z Guide from Alchemy to the Zodiac

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el